Яку сталь вибрати для ножа? Опис ножових сталей
Останнім часом я став спостерігати, що більшість людей при виборі ножа стикаються з неймовірною кількістю ножових сталей і просто губляться, не знаючи на чому зупинитися і клинок з якого матеріалу буде краще справлятися з поставленими завданнями. Ці питання навели мене на думку, що можна поділитися особистим досвідом, спробувати допомогти людям розібратися в цій справі. Відразу додам, що досвідченим ножеманам стаття не буде сильно корисна, я не збираюся порівнювати гору незрозумілих цифр, процентних співвідношень і тп. Пропоную розібратися простими словами і розставити всі крапки над i.
У даній статті мова піде про найбільш популярних недорогих ножових сталях, ножі з яких можна зустріти в будь-якому магазині.
420 сталь
Наймасовіша і поширена в ножовий промисловості. Використовується у виробництві бюджетних ножів китайськими виробниками. Сталь досить м'яка і погано піддається загартуванню маючи середню твердість HRC 52 одиниці (загальноприйнятий світовий показник твердості). Головна перевага - відмінна корозійна стійкість, тому 420 сталь часто використовують у виробництві підводних або риболовних ножів. Із-за м'якості, відносно швидко втрачає гостроту, але дуже легко заточується, не вимагаючи величезного досвіду в цій справі. Розпізнати її дуже просто, якщо на клинку нанесені написи: "Stainless"; "Inox"; "Super Steel" або позначення відсутні, то перед вами справжня 420 сталь.
Для яких завдань підійде ніж з такого матеріалу? Відповідь проста: для риболовлі, кухні, оброблення, дайвінгу або підводного полювання, скрізь де є частий контакт з вологою, потрібно використовувати сильні сторони клинка по максимуму, адже так? Завдяки м'якості - це хороший вибір для метальної зброї. Шанси, що ваш метальний ніж лопне після випадкового удару, наприклад, про камінь зводяться до мінімуму.
420 сталь: переваги та недоліки
- Доступна ціна
- Відмінна стійкість до корозії
- Проста у заточенні
- Не тендітна
Недоліки:
- М'яка
- Погано тримає заточування леза
440 сталь, вона ж - 440А
Сама "молодша" з сімейства 440-х, яких налічують 3 види: 440А, 440B; 440C. Першу називають прототипом для створення двох наступних, дуже поширена в ножовий промисловості. У порівнянні з 420, значно повільніше втрачає гостроту, але так само легко заточується, твердість у середньому 56 HRC, добре пручається корозії, легко переносить контакт з вологою. В основному, використовується у виробництві великих нескладних ножів. Сталь дуже невибаглива і дешева. Часто її називають аналогом радянської 65Х13. Розпізнати 440 сталь можна за написами: "440"; "440 Series Stainless".
З якими завданнями впорається клинок з такого матеріалу? З будь-якими, це буде відмінний повсякденний ніж за відносно невеликі гроші: риболовля, полювання, туризм, походи, кухня, але потрібно бути готовим, що підточувати його доведеться регулярно, хоч і не так часто, як ножі з 420 сталлю. Порада: краще розглядати "старшу" 440С, вона веде себе краще в плані активного використання.
440 сталь: переваги та недоліки
- Доступна ціна
- Хороша стійкість до корозії
- Краще, ніж 420 тримає заточку
- Універсальна для будь-яких завдань
- Легко заточується
- Майже за всіма параметрами поступається "старшої" 440С
Сталь 440С
Ось ми і підібралися до найцікавішого. 440С - це американська хромиста сталь, одна з найбільш збалансованих для виробництва ножів з другої половини 1960-х. Довгий час вважалася кращою в світі, поки на зміну прийшли сучасні високотехнологічні сплави, що для простого користувача в плюс: з прогресом ножі з З-шки стали доступнішими. Розпізнається досить просто, виробник навряд чи задумає
промовчати, що клинок виконаний з однією з кращих у світі сталей. Шукайте гравіювання "440С".
У порівнянні з 440А і В, З-шка складніше у виробництві, що робить її дорожчою, даючи ряд переваг, головне з яких - це збереження гостроти. Щоб затупити такий клинок, потрібно конкретно різати металеві троси і розкрити багато жерстяних банок, що актуально як у тривалих походах, так і в побутових умовах. Твердість 440С значно вище, ніж у двох попередніх, при деяких закалках досягає 60 одиниць HRC, але середнє значення коливається в районі 58. Природно, назвати її ідеальною можна і з появою ряду переваг - з'явився ряд недоліків, які не можна назвати критичними, але замовчувати буде неправильно. Сталь гірше протистоїть корозії і після контакту з морською водою ніж необхідно промити, а потім просушити інакше на ранок можна отримати сюрприз у вигляді іржавих точок, які без проблем прибираються, але запустивши процес, доведеться вдатися до спеціальних засобів. Благо, у наш час знайти подібні рідини не становить великої праці. Наступний недолік - процес заточування, він більш трудомісткий, в порівнянні з двома попередніми сталями, але результат того вартий. Радянський аналог - 100Х18 і 95Х18 (близько останньої досі сперечаються, і багато хто не згодні з таким твердженням. Як кажуть: Скільки людей, стільки думок).
З якими завданнями впорається клинок з такого матеріалу? Практично з усіма. Щоб довго не розписувати, скажу так: Якщо вам потрібен хороший ніж на кожен день, але немає бажання вдаватися в подробиці, то беріть, не пошкодуєте, відслужить вірою і правдою.
Сталь 440С: переваги та недоліки
- Одна з найбільш збалансованих для ножів в світі
- Твердість 58-60 HRC
- Давно на ринку, відомі капризи і тонкощі догляду
- Відмінно тримає заточку
- Вимагає уваги після "вологою" роботи
- Більш трудомісткий процес заточування леза
Сімейство "Хромових": 8CR13MOV / 8CR14MOV / 9CR14MOV
Три сталевих "родича" з Китаю, відмінності між ними є, але настільки незначні, що я вирішив об'єднати їх в одну умовну категорію. З'явилися відносно недавно, як аналог японської AUS-8.
Як згадувалося раніше, китайці скопіювали японську сталь і справилися з цим на "відмінно", в деяких моментах обганяючи оригінал і 440С. Найкорисніше відміну для користувача - це наявність у сплаві елемента Ванадій, він дуже позитивно впливає на зносостійкість за рахунок якої ножі 8CR13MOV та інших прекрасно тримають заточку. На підтвердження цього можна привести факт: ножовий гігант Spyderco відразу впровадив її у виробництво далеко не бюджетних ножів.
Цікавий момент, репліки та копії моделей багатьох відомих брендів
виробляються з "хромових".
Твердість 8CR13MOV і 8CR14MOV коливається в районі 57 HRC, заточуються легше, ніж 440С, а як згадувалося раніше, ванадій відмінно впливає на зносостійкість, так що в цьому параметрі ветеран 440с залишився позаду. Наступний плюс - це опір корозії, "хромові" набагато менше вразливі до вологи і не примхливі у догляді під час "мокрих" робіт, але після морської води бажано промити.
Відмінність між 8CR13MOV / 8CR14MOV / 9CR14MOV невелике, перша трохи більш вразлива вологи, а остання - більш тверда (близько 60 HRC).
Розпізнати її дуже просто, на клинку буде гравірування. Виступає аналогом AUS-8, 95X18.
З якими завданнями впорається клинок з такого матеріалу? Ситуація аналогічна 440С, тільки додайте сюди краще опір корозії і зносостійкість.
8CR13MOV / 8CR14MOV / 9CR14MOV: переваги та недоліки
- Ціна
- Високий вміст ванадію
- Пручається корозії краще, ніж 440С
- Відмінно зберігає гостроту
- Простіше заточенню (в порівнянні з 440С)
- Менша пластичність у порівнянні з AUS-8
Радянські сталі 40Х13 / 65Х13 / 95Х18
Радянські аналоги американських 420 440, поширені на території СНД, мають ряд схожих характеристик з західними аналогами, але більш доступні. В ножовому виробництві використовуються й донині. Наприклад, дагестанський "Кизляр"(65Х13) і російський "Златоуст"(95Х18). За ножі з цієї сталі зазвичай ганяються любителі всього радянського або мають позитивний досвід експлуатації.
Найпопулярніша з трійки - 95Х18: відмінно тримає заточку, твердість у районі 60HRC, не примхлива і добре чинить опір корозії, але без собаки не обійшлося і полягає вона в процесі заточування, він вимагає вправності і досвіду, але варто вам раз знайти підхід до цього "міцному горішку" і отримаєте справді невмирущий ніж, здатний витримати багато.
40Х13 (в народі: "сороківка") - найм'якша з трьох, частіше використовується для кухонних ножів, відносно швидко тупиться і так само швидко заточується.
65Х13 (медична сталь) - золота середина, саме за збалансованість її полюбили. Так, трохи швидше втрачає гостроту в порівнянні з 95-й, але і заточити її куди простіше і швидше.
Як правило, з 65Х13 і 95Х18 роблять мисливські і великі нескладні ножі.
Из всего этого списка можно сделать такой вывод: идеально-универсального решения нет. Нужно брать нож подходящий под ваши задачи. Если большую часть времени планируется работа во влажной среде (рыбалка, дайвинг и тп), то ваш выбор - это 420-я или 440-я. Если нужна мощь и твердость - 95Х18, 9CR14MOV. Если нужна золотая середина на каждый день, то я бы рассматривал 440С или 8CR13MOV / 8CR14MOV.
Що ж, на цьому пропоную зробити паузу. Як говорилося на початку, в цій статті я розглянув найпопулярніші ножові сталі, ножі з яких можна зустріти в будь-якому магазині. Сподіваюся, що у мене вийшло внести ясність і допомогти визначитися з настільки заплутаним вибором. Бажаю вам бойового настрою і любите ножі!
23.01.2018
Владислав
- Ножові стали на китайських реплікахТехнічна стаття, де ми збираємо інформацію про сталях, з якими зустрічаємося на репліках. Список постійно доповнюється.Повна версія статті